zımpara.jpg

Zımpara Makinesi Nedir? – havalielaletleriservisi.com

Zımpara Makinesi Nedir?

Küçük zımpara kağıtları ile uzun uğraşlar sonucunda pürüssüz bir ortam elde etmek zordur. Ama zımpara makineleri ile birlikte kolayca çok daha az uğraş ile birlikte bir yeri pürüssüz hale getirmek çok daha kolay hale geldi. Yüzeylerin daha pürüzsüz işlenmesi için kullanılan talaş kaldırmaya yarayan el aletidir. Makinenin dönen ve talaş kaldıran kısmına bu makineler için özel üretilmiş band veya yuvarlak zımpara kağıtları takılır.

Taşınabilir ve elde kullanılanlar için havalı ve elektrikli olmak üzere iki çeşittir.

Havalı olan tipleri elektrikli olanlara göre daha pahalıdır. Ancak metal parçaların zımparalanması için elektrikli olanlara göre daha iyi performans sağlar. Çünkü metal zımparalanırken kalkan talaşlar elektrikli olanlara kısa devre yaptırıp bobinleri yakmaktadır. Zımpara makinelerinin el tipi birde sabit tipi olanları mevcuttur. El tipi olanlar hareketli taşlama ve büyük yüzeyler için idealdir.

Zımpara makinesi alırken ve kullanırken;
Açılı ve rotasyonlularda fren bulunması,
Zımpara kağıdını yapıştırırken sprey ve yapıştırıcıların kullanılmaması,
Kolay temizlenebilir olması ve bakımının kolay olmasına dikkat edilmelidir.
Hiç işlem görmemiş yüzeyleri zımparalamak için aleti tahta veya metalin boyunda hareket ettirmeli, diğer yüzeyler için oval hareketlerle zımparalanmalıdır.
Aynı zımpara filtreleriyle farklı malzemeleri zımparalanmamalıdır.

Yapılacak işleme ve malzemeye göre zımpara kum kalınlıkları seçilmelidir.

Zımparalama işlemleri yaparken de diğer el aletleri kullanımında olduğu gibi bazı güvenlik önlemlerine uymanız gereklidir.

Makinenin kullanma talimatını okumalı ve bu uyarılara uymalısınız. Zımpara işlemi sırasında koruyucu gözlük ve eldiven takmalısınız. Güvenli kıyafetler giymelisiniz, bol kıyafetlerden kaçınmalısınız. Zımpara disklerini düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

netprogramlamaZımpara Makinesi Nedir? – havalielaletleriservisi.com
Paylaş

Related Posts