c3.png

Havalı Taşlama Aleti Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Havalı Taşlama Aleti Nedir

Bir yüzeyi parlatmaya, kesmeye ya da taşlamaya yarayan ve kompresörlerdeki havayla çalışan makinalara havalı taşlama makinesi denir. Piyasada canavar ve ya spiral olarak adlandırılır. Mermer, metal, mozaik vb. yüzeylerde bulunan çapakları alma, taşlama ve kesme işlemini yapar.Havalı taşlama makineleri iki çeşittir. İki elle kullanılabilen havalı taşlama makinesi ve daha rahat kullanım arayan kişiler için, tek elle kullanılan taşlama makinesi.

Taşlama makinesi ile çalışmaya başlamadan önce yapılacak işe ve çalışılacak yüzeye uygun bir taş seçilmeli ve makineye sıkma anahtarı (ay anahtar) ile sıkılarak sabitlenmelidir. Spiral makinesi ile kesme işlemi yapılacaksa kesilecek yüzeyin cinsine göre metal, beton ya da mermer kesme taşı kullanılmalıdır. Paslanmaz çelik yüzeylerde çalışılacaksa kesme taşının inox olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çeşitli yüzeylerde taşlama yapmak içinse çapak alma taşları ya da flap diskler kullanılabilir. Paslanmaz çelik yüzeylerde çapak alma taşlarının inox, flap disklerin ise seramik ya da zirkonyum olmasına özen gösterilmelidir.

Taşlama el aletleri elektrikle veya hava ile çalışan tipleri mevcuttur. Taşlama için yüzeye baskı yapmaya gerek yoktur. Devir hızı, 115 mm çapındaki bir diskte, 12.000 devir şeklindedir. Bu yüksek devirler taş metal ve granit gibi en sert malzemelerin işlenmesinde kolaylık sağlar. Kullanılacak taşın ve diskin çapı arttıkça makineyi zorlamamak adına taşlamanın gücüde yüksek seçilmelidir. Sanayide ve inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Günlük hobi amaçlı işlerde kullanılacak ise 115’lik taşlama taşı takılabilecek büyüklüğüne sahip avuç içi taşlamalar yeterli olacaktır. Daha büyük ve kapsamlı taşlama işlerinde taşlama tezgahları kullanılmaktadır.

Havalı Taşlama Makinesi Nasıl Kullanılır?

Spiral makinesinin devir değeri, takılacak taşın üzerinde yazan devir değerinden büyük olmayacak şekilde, sıkma anahtarı ya da ay anahtar denilen anahtar ile sıkılarak makineye sabitlenir. Spiral muhafazası takılır. Spiral muhafazası topraklı prize takılır, açma kapama düğmesinin sağlamlığı kontrol edilir, sıkma anahtarı makinenin üzerinden alınır.Kesme işlemi yapılırken spiral dik tutulmalı, kesmeyi hızlandırmak ve ya kolaylaştırmak amacı ile makineye aşırı güç uygulanmamalıdır. Taşlama işlemi yapılır iken, makine tutuş şekli, yüzeye 30 derece açı yapacak şekilde olmalıdır. Kesme işlemi taşın uç kısmı ile yapılmalıdır. Spiral makinesi çalışırken,makineyi tutma şekli, dirsek seviyesinden aşağıda olmalı, seviye başın üzerine çıkarılmamalıdır. Makine çalışırken çıkan çapakların çevreye zarar vermemesi için, önlem alınmalıdır.

Kartek Olarak;

2009 yılında ticari faaliyetine Havalı El Aletleri Teknik servisi olarak başlayan firmamız daha sonralarında tüm havalı el aletleri çeşitlerini bünyesinde bulundurarak teknik servisine satışta eklemiştir. Havalı perçin tabancası ithalatı da  yapan firmamız müşteri memnuniyetini prensip edinerek, Dürüst ticaret anlayışıyla  müşterilerimize hizmet vermeye  devam etmektedir.

 Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 02163944579

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

NET USERHavalı Taşlama Aleti Nedir ve Nasıl Kullanılır ?
Paylaş

Related Posts